AIPS kongrese Ispanijoje – tradiciniai apdovanojimai, diskusijos apie dirbtinį intelektą, lyčių lygybę

Balandžio 28 – gegužės 1 dienomis surengtame 86-ajame šiemet savo 100-metį mininčios Tarptautinės sporto žurnalistų asociacijos (AIPS) kongrese dalyvavo delegatai iš 94 šalių, tarp jų – ir Lietuvos.

Kongreso metu vyko ir 6-ųjų AIPS Sporto žiniasklaidos apdovanojimų (AIPS Sport Media Awards) laureatų paskelbimo ir prizų įteikimo ceremonija. Konkurso organizatoriams iš viso buvo pateikti 1887 darbai iš 140 šalių. Tai – nauji AIPS Sport Media Awards rekordai.

Kiekvienos kategorijos prizininkams, išskyrus jaunimo (iki 30 metų), atiteko atitinkamai 8000, 3000 ir 2000 JAV dolerių premijos.

Aštuoniose pagrindinėse nominacijose laureatais tapo Argentinos, Australijos, Brazilijos, Čilės, Italijos, Kanados, Prancūzinjos ir Šveicarijos sporto žurnalistai. Trijose „Jaunųjų žurnalistų“ kategorijos nominacijose nugalėjo Bulgarijos, Jemeno ir Jungtinės Karaluystės atstovai. Už tiriamuosius žurnalistikos darbus apdovanoti Australijos, Jordanijos, Kenijos, Prancūzijos ir Vokietijos žurnalistai. Už gyvenimo nuopelnus apdovanota pirmąja Ispanijos sporto žurnaliste laikoma 98 metų Sara Estevez.

Apdovanojimų ceremonijoje dalyvavo ir Monrealio bei Los Andželo olimpinių žaidynių, dukart pasaulio 400 m barjerinio bėgimo čempionas amerikietis Edwin Moses.

Savo darbus konkursui pateikė ir keturi Lietuvos atstovai: Ieva Želvytė, Alfredas Pliadis, Lukas Katilius bei Tomas Gaubys.

Apdovanojimų įteikimo ceremonijos vaizdo įrašas čia: https://www.youtube.com/live/dUtkSVAAFVI?feature=shared

Kongreso metu buvo apdovanoti geriausi 2023 m. spaudos centrai. Jai tapo Budapešte (Vengrija) vykusio pasaulio lengvosios atletikos čempionato ir Čengdu (Kinija) surengtų pasaulinių studentų žaidynių spaudos centrai.

https://www.aipsmedia.com/aips/pages/articles/2024/35275.html

Ispanijos kurorte prie Viduržemio jūros ir pasaulio kūno rengybos sostine laikomoje Santa Suzanoje (60 km nuo Barselonos) vykusiame kongrese mūsų šaliai atstovavo Lietuvos sporto žurnalistų federacijos (LSŽF) prezidentas Tautvydas Vencevičius ir generalinis sekretorius Tomas Gaubys. Į kongresą buvo atvykusi ir Vokietijoje gyvenanti AIPS garbės narė Laima Janušonytė-Steinhoff.

Viena iš  kongreso temų buvo dirbtinio intelekto atėjimas į sporto pasaulį. Apie tai diskutavo kelių didelių sporto organizacijų vadovai bei didžiųjų sporto leidinių redaktoriai. Sporto organizacijos naudoja dirbtinį intelektą pažangai paspartinti – nuo sportinių rezultatų optimizavimo iki sirgalių įsitraukimo didinimo. Dirbtinis intelektas taip pat pasitelkiamas siekiant pašalinti žmogiškąsias teisėjų klaidas ir šališkumą.

„Žurnalistai šiais laikais dėl technologijų dirba geriau“, – teigė „Mundo Deportivo“ direktorius Santi Nolla. Anot jo, ateityje dirbtinis intelektas gali tapti itin naudinga duomenų rinkimo ir tyrimų priemone.

„Allied Market Research“ duomenimis, pasaulinė dirbtinio intelekto sporto rinka, kurios vertė 2020 m. siekė 1,4 mlrd. JAV dolerių, iki 2030 m. turėtų pasiekti 19,2 mlrd. JAV dolerių.

https://www.aipsmedia.com/aips/pages/articles/2024/35287.html

https://www.aipsmedia.com/aips/pages/articles/2024/35278.html

Paryžiaus olimpinių žaidynių Transliacijų ir spaudos operacijų direktorė Marie Depecker pažymėjo, kad 1924 m. Paryžiaus olimpinėse žaidynėse tik 4 proc. sportininkų buvo moterys, mo 2024 m. žaidynės Paryžiuje bus pirmosios olimpinės žaidynės, kuriose dalyvaus vienodas skaičius moterų ir vyrų.

M. Depecker patvirtino, kad žiniasklaidos akreditacijos procesas Paryžiaus olimpinėms žaidynėms yra baigtas. Olimpinėms žaidynėms akredituota 3800 rašančiųjų žiniasklaidos atstovų, 1700 fotografų ir 575 transliavimo teisių neturinčių transliuotojų žurnalistai. Paralimpinėms žaidynėms akredituota 2060 žurnalistų.

Akredituoti žurnalistai žaidynių metu galės nemokamai naudotis viešuoju transportu: traukiniais, metro, tramvajais ir autobusais. Žiniasklaidos darbo vietose ir tolimais atstumais važiuojančiuose žiniasklaidos autobusuose bus galima naudotis 4G ir 5G interneto paslaugomis.

https://www.aipsmedia.com/aips/pages/articles/2024/35264.html

Ir šiame kongrese buvo skirtas dėmesys lyčių lygybės sporte ir sporto žiniasklaidoje klausimams. Tarp diskusijos dalyvių buvo ir dukart 1964 m. Tokijo olimpinių žaidynių plaukimo čempionė amerikietė Donna de Varona bei Los Andželo olimpinių žaidynių 400 m barjerinio bėgimo čempionė Nawal El Moutawakel.

https://www.aipsmedia.com/aips/pages/articles/2024/35266.html

Specialiosiose vasaros olimpinėse žaidynėse šešis aukso medalius iškovojusi dviratininkė britė Kiera Byland ragino ragino sporto žurnalistus platinti specialiosios olimpiados sportininkų balsus ir istorijas visame pasaulyje.

https://www.aipsmedia.com/aips/pages/articles/2024/35273.html

Trečią kongreso dieną vyko „AIPS Europe“ ir kitų žemynų organizacijų susirinkimai. „AIPS Europe“ susirinkime dalyvavo 35 šalių atstovai.

AIPS toliau sėkmingai tęsia „Jaunųjų žurnalistų“ projektą. Nuo 2011 m. įvairiose pasaulio šalyse vyko 46 programos. Dalyvavo 461 jaunasis žurnalistas iš 96 šalių, tarp jų ir Lietuvos.

Informaciją parengė Tomas Gaubys